Jak funguje filtrační konvice?

Z vodovodního kohoutku na našem území teče pitná voda, která splňuje poměrně přísná kritéria pro pitnost a zdravotní nezávadnost. Kupovat si balenou vodu ze strachu o vlastní zdraví je tak značně přehnané. Naproti tomu - používat filtrační konvici může být zejména na některých místech dobrý nápad. Ne kvůli vašemu zdraví, ale třeba kvůli chuti. Jak tedy konvice funguje?
Úplně na začátek by to chtělo říct, že založit svoji obchodní značku na očerňování konkurence je vlastně pěkně nechutné. O to víc, když se nepodložených fám chytnou lidé a začnou mít ze všeho zbytečný strach. Kohoutková voda skutečně neobsahuje žádné nebezpečné látky a nikdo se vás nesnaží otrávit. Různé komerčně dostupné filtry, které doprovází katastrofické zprávy o stavu naší pitné vody mohou být dost často podvod a svým dílem dost dlouho přispívali i výrobci balené vody.

Takže ještě jednou - ani při každodenním a dlouhodobém pití PITNÉ vody vám žádné zdravotní problémy nehrozí.

Filtrační konvice Brita - pravděpodobně nejznámější na trhu. Fotografie: Homeware.cz

K čemu je filtrační konvice dobrá?

Úplně jiná situace ale panuje v oblasti chuti a aroma kohoutkové vody. Rozpuštěné uhličitany (tvrdost vody) a podlimitní koncentrace kovů, organických látek nebo chlóru mohou způsobit, že voda chutná mizerně, a to i když skutečně neohrožuje ničí zdraví.

To, co od filtrační konvice chceme, je snížení uhličitanové tvrdosti, odstranění rozpuštěných kovů a odfiltrování biologického znečištění, které se do původně čisté vody může dostat po cestě historickou rozvodnou soustavou. Proto by měla být filtrační konvice vybavená:
  • iontoměničem
  • filtrem z aktivního uhlí
Pokud k tomu někdo přidává koloidní stříbro a další vychytávky, hrozí, že za rovnatelný efekt zaplatíte zbytečně moc.

K čemu filtrační konvice neslouží?
Pokud vaše studna nesplňuje kritéria pro pitnou vodu, filtrační konvicí to nenapravíte. Stejně tak nemá smysl používat výhradně filtrační patrony do konvice, když tvrdou vodou trpí spotřebiče ve vaší domácnosti. Oba případy vyžadují větší a výkonnější filtry, které se případně zabudovávají přímo na potrubí.

Žádné komentáře:

Okomentovat